The Royal International Air Tattoo, bo tak brzmi pełna nazwa imprezy, to pokazy lotnicze organizowane w Wielkiej Brytanii. RIAT 2022 to wydarzenie o naprawdę dużej skali. Z tego co się dowiedziałem to jednego tylko dnia na terenie lotniska było około 80 tysięcy ludzi. Liczba zawrotna, co w połączeniu z niespotykanymi w historii UK upałami, przyprawia dosłownie o ból głowy. Tłum był naprawdę ogromny i jakiekolwiek przemieszczanie się po terenie lotniska nie należało do przyjemności. Trzeba jednak przyznać organizatorom, że ogarnęli logistykę na najwyższym poziomie. Zarówno kontrole ba bramkach, jak i parkowanie samochodów (w tym wjazd i wyjazd z parkingów) były dosyć dobrze zorganizowane. Jak zwykle na tego typu imprezach, wystawiono mnóstwo stoisk z jedzeniem i gadżetami. Jeśli ktoś nie miał akurat ochoty na oglądanie latających maszyn, to miał co robić.

Tłum na lotnisku w Fairford

Wystawa statyczna

Samoloty stojące na płycie nie są co prawda głównym magnesem przyciągającym na tego typu imprezy, ale można było zobaczyć kilka naprawdę imponujących i rzadko eksponowanych maszyn.

Śmiglaki

Zdjęcia maszyn w locie rozpoczniemy od tych wyposażonych w śmigła i wirniki. Oprócz nowoczesnych maszyn szkoleniowych i transportowych, mogliśmy oglądać prawdziwą perełkę – Avro Lancaster – najbardziej skuteczny bombowiec brytyjski II Wojny Światowej. Na pokazie latał również w towarzystwie ówczesnych myśliwców – Spitfire i Hurricane.

To jeszcze nie wszystko…

Z racji, że materiału fotograficznego uzbierało się dość dużo, wpis podzieliłem na 2 części. Już teraz zapraszam do obejrzenia wpisu [ RIAT 2022 – Odrzutowce i grupy akrobacyjne ]. Tam również opisuję swoje wrażenia techniczno-fotograficzne, czyli jak mi się fotografowało podczas RIAT 2022.

Jedna odpowiedź do “RIAT 2022 – Statyka i śmigła”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *