The Royal International Air Tattoo, bo tak brzmi pełna nazwa imprezy, to pokazy lotnicze organizowane w Wielkiej Brytanii. RIAT 2022 to wydarzenie o naprawdę dużej skali. Z tego co się dowiedziałem to jednego tylko dnia na terenie lotniska było około 80 tysięcy ludzi. Liczba zawrotna, co w połączeniu z niespotykanymi w historii UK upałami, przyprawia dosłownie o ból głowy. Tłum był naprawdę ogromny i jakiekolwiek przemieszczanie się po terenie lotniska nie należało do przyjemności. Trzeba jednak przyznać organizatorom, że ogarnęli logistykę na najwyższym poziomie. Zarówno kontrole ba bramkach, jak i parkowanie samochodów (w tym wjazd i wyjazd z parkingów) były dosyć dobrze zorganizowane. Jak zwykle na tego typu imprezach, wystawiono mnóstwo stoisk z jedzeniem i gadżetami. Jeśli ktoś nie miał akurat ochoty na oglądanie latających maszyn, to miał co robić.
Wystawa statyczna
Samoloty stojące na płycie nie są co prawda głównym magnesem przyciągającym na tego typu imprezy, ale można było zobaczyć kilka naprawdę imponujących i rzadko eksponowanych maszyn.
Śmiglaki
Zdjęcia maszyn w locie rozpoczniemy od tych wyposażonych w śmigła i wirniki. Oprócz nowoczesnych maszyn szkoleniowych i transportowych, mogliśmy oglądać prawdziwą perełkę – Avro Lancaster – najbardziej skuteczny bombowiec brytyjski II Wojny Światowej. Na pokazie latał również w towarzystwie ówczesnych myśliwców – Spitfire i Hurricane.
To jeszcze nie wszystko…
Z racji, że materiału fotograficznego uzbierało się dość dużo, wpis podzieliłem na 2 części. Już teraz zapraszam do obejrzenia wpisu [ RIAT 2022 – Odrzutowce i grupy akrobacyjne ]. Tam również opisuję swoje wrażenia techniczno-fotograficzne, czyli jak mi się fotografowało podczas RIAT 2022.
Jedna odpowiedź do “RIAT 2022 – Statyka i śmigła”