Wizyta w Muzeum w Duxford była 3-cim elementem 8-dniowego, letniego wyjazdu do Wielkiej Brytanii. W zasadzie odwiedziny były możliwe niejako przy okazji powrotu z Fairford na lotnisko Stanstead – Muzeum jest prawie przy samej trasie. W tych okolicznościach nie można było nie zajrzeć.

Odrobina historii

Wojskowe lotnisko w Duxford jest jednym z pierwszych zbudowanych w Wielkiej Brytanii. Powstało jeszcze podczas I Wojny Światowej. Po utworzeniu Royal Air Force w 1918 roku lotnisko stało się bazą szkoleniowa sił powietrznych. Od 1924 roku funkcjonowało już jako lotnisko myśliwskie Duxford. W 1938 Duxford zostało pierwszą bazą lotniczą wyposażoną w myśliwce Spitfire.

Nie mogę tu pominąć wątku osobistego tej historii, a mianowicie w czasie Bitwy o Anglię na lotnisku w Duxford stacjonował m.in. polski Dywizjon 302 wyposażony w samoloty Hurricane. Jednym z polskich dowódców Dywizjonu 302 był mój wuj – Stefan Witorzeńć.

W 1961 roku wojsko opuściło teren lotniska, ale dopiero w 1977 utworzono na jego terenie muzeum.

Duxford dziś

Zgromadzona w Duxford kolekcja statków powietrznych jest naprawdę imponująca. Obejmuje ona zarówno samoloty z czasu I i II Wojny Światowej jak i egzemplarze wojskowych i cywilnych maszyn odrzutowych, m.in. Concorde’a (jest to jedna z maszyn testowych początkowej serii), bombowce Victor i Vulcan, różne modele pasażerskich Avro.

Oprócz brytyjskiej myśli technicznej, w jednym z hangarów znajdziemy imponujący zbiór amerykańskich maszyn, w tym m.in. B-17, B-29, B-52, SR-71, F-15, F-111, A-10 i wiele innych.

Atrakcją Duxford jest także możliwość zwierzenia warsztatu, w którym prowadzone są rekonstrukcje historycznych maszyn, z których wiele (głównie Spitfire’y i Hurricane’y) lata w organizowanych co jakiś czas pokazach.

Jako swojego rodzaju dodatek, w jednym z hangarów na terenie muzeum znajdziemy ekspozycję czołgów i pojazdów opancerzonych.

Muzeum lotnictwa w Duxford to z pewnością miejsce wyjątkowe, nieporównywalne z żadnym innym podobnym w jakim byłem do tej pory. Jeśli lubisz stare maszyny albo chciałbyś zobaczyć na własne oczy jakim gigantem jest B-52 – koniecznie odwiedź to miejsce. Na zwiedzanie trzeba sobie zarezerwować minimum 2-3 godziny. Koszt biletu to 27,50 GBP.

Ekspozycja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *