Musze przyznać uczciwie, że tegoroczny kalendarz imprez lotniczych, które chciałem odwiedzić nie zakładał belgijskich pokazów Belgian Air Force Days 2023 w Kleine-Brogel. Tym, co wywróciło plany do góry nogami, było pojawienie się elektryzującej wiadomości, że na pokazach w Belgii ma się pojawić pewien wyjątkowy samolot. Ta informacja w zasadzie odsunęła w cień wszystkie inne statki latające, mające się pojawić w tym roku.

U.S. Air Force F-35A Lightning II Demonstration Team

Gwiazdą pokazów na Belgian Air Force Days 2023 w Kleine-Brogel miała być „betoniarka”, czyli Lockheed Martin F-35 Lightning II. Co jeszcze ważniejsze, miało to być amerykańskie F-35 Demo Team z Kristin „Beo” Wolfe za sterami, co zapowiadało wyjątkowo emocjonujący pokaz. Owszem, rok temu na RIAT 2022 miałem okazję widzieć już F-35 w locie, ale tam nie zrobiło ono większego wrażenia. Pokaz polegał na przelocie w lewo i w prawo oraz prezentacji możliwości zawisu i pionowego startu/lądowania (była to wersja B). Wiedząc natomiast co „Beo” pokazała rok temu w Sanicole, można było z duża dozą prawdopodobieństwa powiedzieć, że to co zaprezentuje w tym roku będzie warte obejrzenia. Nie zawiodłem się. No może odrobinkę, bo tym co nie do końca dopisało były warunki pogodowe. Upał i mniejsza niż oczekiwana wilgotność sprawiły, że na płatowcu nie działo się tyle, ile mogło. Ale i tak było bardzo ciekawie.

Nie tylko „betoniarka”

Nie zapominajmy też o pozostałych uczestnikach pokazów. Większość z nich miałem już możliwość oglądać w innych miejscach, ale mimo wszystko fajnie się to wszystko oglądało. No i udało się też zrobić zdjęcia, jakich wcześniej nie miałem, a to dowód na to, że na pokazy warto jeździć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *